Údržba žulových dosiek

Sprievodca starostlivosťou a údržbou žulových dosiek

Údržba žulových dosiek. Jednou z najväčších obáv, ktoré ľudia môžu mať pri prírodnom kameni, je údržba, ktorú vyžaduje. Tvrdosť žuly podobná diamantu spôsobuje, že je odolná voči oderu, škvŕn aj teplu. (Je dôležité si uvedomiť, že na pracovnej doske žula nebude vystavená teplotnému stresu, ako pri krboch, kde sa kameň vo veľmi krátkom čase rozťahuje a sťahuje. Spoje však zabránia vzniku trhlín.)

Starostlivosť o váš prírodný kameň je ľahká. Teplá voda, jemný saponát na umývanie riadu a mäkká čistá handrička sú vo všeobecnosti všetko, čo je potrebné na údržbu žulovej dosky. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre prírodný kameň, je preventívna starostlivosť. Ak budete postupovať podľa niekoľkých tipov, vaše pracovné dosky vydržia celý život ako nové.

Základné čistenie a údržba žulovej dosky

Nepoužívajte čistiace prostriedky s akýmikoľvek druhmi kyselín alebo abrazívnych látok. Môžu spôsobiť sfarbenie alebo škrabance.

Nestojte, nekľakajte alebo nesadajte na svoje dosky, pretože by mohli prasknúť alebo sa zlomiť.

Neukladajte horúce panvice alebo iné predmety priamo na svoje dosky. Môže to spôsobiť zmenu sfarbenia (toto platí hlavne pri umelom / technickom kameni) alebo praskanie. Vždy používajte ochrannú podložku medzi horúcimi predmetmi a kamennými doskami.

Žulové dosky sú prekvapivo odolné voči škvrnám, ako je kyselina citrónová, káva, čaj, alkohol alebo víno, a je prakticky nemožné ich poškriabať. Ako preventívne opatrenie však v primeranom čase utrite všetky zvyšky na doskách a nenechajte tekutinu na doske cez noc. Je dôležité poznamenať, že žula je najviac náchylná na zafarbenie olejom. Dajte pozor, aby ste na žulové pracovnej dosky neumiestňovali hrnce ani panvice so stopami oleja. Hneď ako sa objavia škvrny od oleja a kyseliny, očistite ich jemným mydlom a teplou vodou, aby ste predišli poškodeniu.

Ak olejové škvrny pretrvávajú, existujú špeciálne prípravky a postupy čistenia na odstránenie hlboko usadených, nečistôt a špiny.

Žula má tendenciu priťahovať mydlovú penu. Pravidelne opláchnite horúcou čistou vodou a vysušte papierovou utierkou. Ďalším spôsobom, ako odstrániť nahromadený vodný kameň, mydlovú penu, škvrny alebo vysušené škvrny, je použitie rovného orezávača (žiletky, …) a jemne zoškriabať. Nepoužívajte agresívne prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa a ani čistiace prostriedky, ktoré obsahujú čpavok, pretože by to ovplyvnilo impregnáciu na kameni.

V prípade tvrdých škvŕn môžete na ich odstránenie použiť aj suchú oceľovú vlnu drôtenku.

Dajte si pozor na hrany

Odštiepenie v žule nie je častým javom. Ak sa stane, najčastejšie je spôsobené tým, že niečo narazí do okraja pracovnej dosky. Buďte opatrní pri manipulácii s ťažkými hrncami a panvicami okolo žulových hrán, pretože tieto sú najčastejšie náchylné na štiepenie. Ak k tomu dôjde a nájdete kúsok, ktorý sa vyštiepil, odložte ho. Väčšinu vieme prilepiť späť na svoje miesto.

Impregnácia

Vykonaním testu a zistíte, či je potrebná impregnácia žuly. Niektoré typy žuly nikdy nepotrebujú impregnáciu a pridanie tmelu pre tieto typy bude robiť len neporiadok. Namočte papierovú utierku (bez potlače) alebo bielu bavlnenú utierku. Položte nasiaknutú vodou na pult a počkajte asi 5 minút. Je oblasť pod utierkou tmavá z vody nasiaknutej do žuly? Ak je sfarbená, vaša žula musí byť naimpregnovaná, aby odolala rozliatiu a škvrnám.

Vykonajte test rozpúšťadla, aby ste zistili, či sa do žuly nedostane škvrna oleja. Jednoducho natrite trochu riedidla na dosku a nechajte pôsobiť 5 – 10 minút. Ak po odstránení kameň nestmavne, nezafarbí ju ani mastné farbivo, napríklad kuchynský olej. Ak stmavne, na ochranu pred škvrnami na oleji by ste mali použiť impregnačný prostriedok na báze rozpúšťadla.

Stručne povedané, ak žula stmavne vodou alebo riedidlom, impregnujte. Ak pri týchto dvoch tekutinách nedochádza k zmene farby, impregnáciu nepotrebujete.

Nepodceňte to. Pravidelná údržba žulových dosiek predchádza ich poškodeniu.

Ponúkame službu impregnácie / opätovnej impregnácie pre nových alebo stálych zákazníkov. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.


Napíšte nám ohľadom údržby žulovej dosky

3 komentáre
 • Kluchová

  23. marca 2022 at 8:07 Odpovedať

  Dobrý deň,

  prekvapilo ma, že na pracovnú dosku z kameňa (žula, Technistone) sa nemôžem postaviť, keď sú to tvrdé materiály. Nemôže sa dať potom pracovná doska z kameňa pod okno, pretože pri umývaní okna sa musím postaviť na pracovnú dosku a pri maľovaní steny tiež.
  Ďakujem za zaujímavé informácie.

  S pozdravom
  Adriana Kluchová

 • Zuzana Gasparovicova

  24. februára 2023 at 11:55 Odpovedať

  Dobry den, chcem sa spytat da sa kupit nejaky tmel aby som zatrela hranu žuly?(mala tam narazila s pohárom a taky malinky kusok rozdrvila

 • Nikoleta Kovácsová

  11. februára 2024 at 6:42 Odpovedať

  Dobrý deň, mám kuchynskú linku z leštenej žuly. Pod kávovarom mi stmavla žula, dokonca to má ohraničenie pod rohom kávovaru. Neviem či okrem kávy sa tam nieco este rozlialo. Kávove zvysky zišli ale žula zostala stmavnutá. Ktorý prípravok mám kúpiť na odstránenie tej tmavej časti a ktorý prípravok na impregnáciu? Ďakujem

Post a Comment