fbpx

Výhody a nevýhody žulovej kuchynskej dosky

 

Keď si myslíte, že pre luxusné bývanie, budete pravdepodobne myslieť na lustre, podlahy z tvrdého dreva a žulové dosky. Nie je to prekvapujúce! Žula má vo svete určitý rešpekt. Žulová kuchynská doska – aké sú jej výhody a nevýhody?

Prečo si vybrať iné materiály, ako je Quartz alebo betón?

Odpoveď vás neprekvapí. Hlavným faktorom je osobná preferencia. Preskúmaním kladov a záporov materiálu však každý záujemca môže získať lepšiu predstavu o nárokoch a predstavách.

Pokračujte v čítaní, aby ste lepšie pochopili tento luxusný kuchynský materiál a či je vhodný pre Vás a váš domov.

Prejdime si klady a zápory žulovej dosky.

Ak sa rozhodnete pre kúpu žulovej dosky, zdá sa to ako samozrejmá voľba, ak na to máte finančné prostriedky. Avšak, ak si nie ste vedomí povahy žuly a detaily, ako je napríklad údržba, máme vás informácie na ktoré sa k nej vzťahujú.

Nižšie sa pozrieme na niektoré z najpozoruhodnejších aspektov žuly, ktoré vám pomôžu určiť, či sa objaví vo vašej kuchyni.

Čo je žula a odkiaľ pochádza?

Žula je jedným z najvyhľadávanejších materiálov na svete. K dispozícii je hladký, textúrovaný odtieň žuly a je k dispozícii v rôznych farbách.

Odkiaľ pochádza?

Žula je typ vyvrhnutej horniny, čo znamená, že kedysi to bol typ lávy. Keď láva prechádza cez zem a cez jej povrch, usádza sa v hustých vrstvách a vytvára ťažkú skalu.

Keď sa horúce vrstvy ochladzujú a sú prirodzene stlačené, vytvárajú hladkú, takmer sklenenú textúru. Žulové dosky môžu byť státisíce až milióny rokov staré.

Žula dostane svoju farebnú textúru z rôznych množstiev prísad; medzi ne patrí živec, kremeň, amfibol a sľuda, ktoré boli v jednom okamihu od tečúcej rieky lávy.

Dnes ťažíme bloky zo starej žuly, ktorá sa buď dostala na povrch, alebo je k nej veľmi blízko. Rozdelia sa veľké dosky. Tie sú potom rezané, podľa rozmerov zákazníkovej kuchynskej linky.

Žulová kuchynská doska a jej náklady

Závisí to od radu faktorov. Napríklad od toho, odkiaľ dosku kupujete a či náklady pokrývajú všetky poplatky za inštaláciu alebo opracovanie.

Quartz vs žula

Možno ste počuli o množstve ľudí kupujúcich žulové dosky oproti doská z umelého kameňa. Ako sme uviedli vyššie, žula má v sebe malé množstvo kremeňa s inou zmiešanou horninou, ktorá dáva svoje odlišné textúry a odtiene.

Kremeň sa nachádza na zemi a potom sa zostavuje s inými materiálmi (napr. živicou), aby sa vytvoril veľmi trvanlivý materiál. Quartz je asi tak silný ako žula a je menej pravdepodobné, že sa poškodí, ale vo vizuálnej kráse to nie je ono.

Quartz dosky sú tvorené asi 90% kremeňa s niekoľkými ďalšími prísadami na zvýšenie pevnosti a príťažlivosti.

Žulová kuchynská doska – výhody

Prečo si vybrať žulu, keď existuje toľko možností, ktoré sú k dispozícii?

Krása: Nenájdete iný materiál, jemne textúrovaný apelujúci na oko ako žula. Iskrí ako krištáľ okolo vašej kuchyne. Každá doska je jedinečná, perlovitá, farebná a dáva individuálny charakter.

Trvanlivosť: Budete mať čo robiť, aby ste našli iný materiál, ktorý má prirodzenú pevnosť žuly. Na rozdiel od mramoru je odolný voči množstvu kyselín v našich každodenných potravinách.

Hygiena: jeho porézny materiál môže byť impregnovaný tak, aby sa drobky a vlhkosť neusadili na povrchu. Akonáhle je impregnovaná, odpudzuje akúkoľvek formu rastu baktérií alebo rias, takže kuchynské pracovné dosky zostávajú čisté.

Žulová kuchynská doska – nevýhody

Žula je určitá krása, ktorá vydrží pravidelné aktívne používanie. Má však niekoľko nevýhod, ktoré by mohli stačiť na vaše rozhodnutie.

Potenciál pre štiepanie: Pretože žula je tak silná a tuhá, môže dôjsť k jej prasknutiu. Klepnutím spotrebičom po hrane by mohlo stačiť na odštiepenie rohu dosky. Akonáhle sa vám také niečo stane, je to problém. Aj keď prilepíte odlomený kus späť, bude tam viac či menej viditeľný spoj.

Nečistota, ak je doska nenaimpregnovaná: Ak sa rozhodnete ísť prirodzenejšou cestou, potom vedzte, že všetky póry v žule sa môžu naplniť potravinami a tekutinami. Ak nebude dostatočne často čistená, otvára sa priestor pre rast baktérií.

Cena: Opäť, môžete byť schopní nájsť zľavnené alebo akciové dosky, ale pravdepodobne vás žula bude stáť oveľa viac, než akékoľvek iné povrchy.

Pomáhame vám nájsť perfektnú dosku.

Akonáhle ste zvážili klady a zápory žulových dosiek, môžete začať hľadať dekor a odtieň pre svoju novú kamennú kuchynskú dosku. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať kliknutím na tlačidlo nižšie.


Napíšte nám

No Comments

Post a Comment